Jaki zasilacz UPS wybrać?

Rodzaje zasilaczy UPS.

Zasilacz awaryjny UPS (ang. Uninterruptible Power Supply) często określoanym zasilaczem awaryjnym lub UPS’em.

Rolą zasilacza awaryjnego jest podtrzymanie działania urządzeń elektrycznych do niego podłączonych.

Zasilacze awaryjne pełnią też rolę stabilizatorów napięcia. Modele bardziej zaawansowane chronią urządzenia elektroniczne również przed zbyt wysokim lub niskim napięciem odpowiednio je dostosowując i filtrując z występujących zakłóceń.

Rodzaje zasilaczy UPS

Zasilacze typu off-line najczęściej w sprzedaży są to modele podstawowe i z reguły najtańsze, które umożliwiają jedynie wykrycie braku napięcia i szybkie przełączenie na pracę bateryjną w celu podtrzymania zasilania urządzeń do nich podłączonych.

Zasilacze line-interactive - są to bardziej zawansowane UPS’y które nie tylko zabezpieczają przed awarią zasilania ale również stabilizują i filtrują napięcie w czasie rzeczywistym. Napięcie dla urządzeń jest regulowane przez autotransformator AVR (ang. Automatic Voltage Regulator – automatyczny stabilizator napięcia) który w pewnym zakresie może poprawić jakoś dostarczonego napięcia.

Zasilacze on-line – są to najbardziej zaawansowane konstrukcje. Najbezpieczniejsze jeśli chodzi o zachowanie ciągłości zasilania. Wykorzystują technologię podwójnej konwersji gdzie napięcie dostarczone do urządzeń jest konwertowane na prąd stały do poziomu napięcia potrzebnego do ładowania baterii a później ponownie konwertowane prąd zmienny do napięcia odpowiedniego dla urządzeń. W takich UPS’a nie występuje przełączenie z pracy sieciowej na pracę z bateryją (stąd nazwa "on-line"). Kiedy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej to natychmiast pobierana jest ona z baterii. W tych urządzeniach awaryjnych dzięki podwójnej konwersji energii elektrycznej występuje pełna separacja układu energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni a tej przekazanej później do urządzeń. Tego typu UPS charakteryzuje się również dużą tolerancją napięcia wyjściowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie UPS’a.

Rodzaj obudowy.

Najczęściej dostępne obudowy to typu Tower (wolno stojące)  oraz Rack (przeznaczone do szaf)

Zimny start.

Funkcja UPS umożliwiające rozpoczęcie jego pracy na baterii bez potrzeby podłączenia go sieci zasilającej.

Moc UPS’a.

Moc zasilacza podawana jest jako moc pozorna mierzona VA (moc = volt * amper).
Moc UPS potrzebna powinna być przynajmniej o 30-40% większa niż moc urządzeń do niego podłączonych.

Czas działania UPS na podtrzymaniu bateryjnym.

Producenci UPS’ podają najczęściej dwa parametry, są nimi czas działania UPS nad trzymaniu bateryjnym przy obciążeniu 100% oraz czas działania przy obciążeniu 50%. Również w ten sposób możemy ustalić jaką potrzebujemy wielkość UPS w celu właściwego zapewnienia czasu podtrzymania pracy na baterii.

Kształt napięcia wyjściowego.

W zależności od modelu UPS i  kształt napięcia wyjściowego  może mieć przebieg prostokątny, zbliżony do sinusoidy lub czysty sinusoidalny. Ten ostatni kształt odpowiada za poprawną pracę wszystkich odbiorników podłączanych do UPS’a. Jeśli UPS nie obsługuje pełnej sinusoidy może być wykorzystywany tylko dla urządzeń komputerowych. Jeśli UPS ma podtrzymać inne urządzenia jak różnego rodzaju pompy elektryczne w instalacjach budynków czy domu, warto sprawdzić przed zakupem czy UPS generuje na wyjściu pełną sinusoidę.

Komunikacja oraz oprogramowanie.

Oprogramowanie jest ważnym dodatkiem pracy UPS’a. Za jego pomocą możemy zweryfikować poprawność działania UPS. Zobaczyć co się działo z zasilaniem. Czy były jakieś awarie sieci oraz zaprogramować UPS aby mógł bezpiecznie wyłączyć komputer zanim podtrzymanie przestanie działać. Również warto sprawdzić jaki port komunikacji UPS posiada z komputerem, czy jest to port USB czy inny z przeznaczeniem do pracy bardziej serwerowej a nie koniecznie sprawdzi się w domu lub małym biurze.

Możliwość wyciszenia alarmu pracy na bateriach.

Zasilacze awaryjne w momencie pracy na baterii wydają mało przyjemny dźwięk informujący użytkownika o pracy bateryjnej. Jeśli UPS jest zainstalowany w miejscu gdzie takie dźwięki mogą zakłócać nam ciszę nocną, może warto sprawdzić czy dany model posiada opcje wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej jeśli nie chcemy być budzeni chwilowymi wyłaczeniami prądu.

Dodatkowe gniazda ochronne dla sieci telefonicznej lub komputerowej.

Zasilacze UPS obecnie chronią nas nie tylko przed awarią zasilania ale również przed rożnymi innymi nieprawidłowościami sieci energetycznej czy przepięciami która mogą uszkodzić router do Internetu lub kartę sieciową w komputerze. Niektore modele są wyposażone w dodatkowe gniazdo ochronne dla urządzeń teleinformatycznych.

Głośność pracy UPS na bateriach.

Warto przed zakupem sprawdzić jaki hałas generuje zasilacz.

Jakość baterii w UPS i koszt ich wymiany.

W zależności od wyboru UPS’a warto sprawdzić koszt baterii oraz czy jest możliwa ich wymiana samodzielna bez utraty gwarancji.

Zasilacze awaryjne obecnie pełnią wiele funkcji nie tylko zabezpieczają nas przed awarią zasilania.
Potrafią monitorować dostarczaną energię elektryczną oraz informować nas o różnych awariach jakie miały miejsce. Jeśli wybieramy model mocniejszy w celu podtrzymania np. kliku zestawów komputerowych warto sprawdzić czy wybrany model posiada opcje zwiększenia podtrzymania bateryjnego przez dokupienie dodatkowego modułu bateryjnego dedykowanego dla UPS’a.