Jaki wybrać serwer plików NAS do domu lub firmy?

Czym jest serwer NAS?

Jaki wybrać serwer plików NAS do domu lub firmy?

Czym jest serwer NAS?

Jest to rodzaj technologii pozwalającej uzyskać dostęp do danych za pośrednictwem sieci komputerowej i określa się nią jako NAS (ang. Network Attached Storage). Za pomocą NAS lub dodatkowego oprogramowania można przegądać, odtwarzać lub zapisywać pliki, podobnie jak pliki umieszczone lokalnie w komputerze. Inna nazwa tych urządzeń to dysk sieciowy, prywatna chmura lub serwer plików.

Serwer NAS może posiadać wiele funkcji, jego podstawowa to zapisywanie i udostępniania plików. Często pełnią rolę kopii zapasowej dla wielu urządzeń lub centralnego repozytorium dla wszystkich plików.

Do wyboru mamy wiele urządzeń bardziej lub mniej wyspecjalizowanych – wszystko zależy do naszych potrzeb oraz budżetu jaki na ten cel chcemy przeznaczyć.

Rodzaje serwerów NAS.

Przed wyborem serwera NAS warto zastanowić się jaka ma spełnić funkcje.

Tworzenie kopii zapasowych

Jeśli planujemy jedynie tworzyć kopie zapasowe, prawdopodobnie wystarczy nam tańszy model serwera NAS z możliwością instalacji tylko jednego dysku. Jednak jeśli planujemy oprócz kopii zapasowych, również trzymać pliki dostępne tylko na serwerze NAS, warto przemyśleć wybór bardziej zaawansowanego rozwiązania  z możliwością instalacji dwóch lub większej ilości dysków twardych.

Dlaczego dwa dyski twarde i co to jest RAID?

RAID Jest to sposób połączenia dwóch lub większej ilość dysków w jedną przestrzeń (macierz), która zapewnia nam dodatkową funkcjonalność (ang. Redundand Array of Independent Disk).

Bezpieczeństwo przechowywania danych to jedna z podstawowych funkcji serwerów NAS.

Konfiguracja serwera NAS  - RAID 1.

Ten rodzaj konfiguracji RAID wymaga posiada co najmniej 2 fizycznych dysków w jednym serwerze NAS. Dane które są zapisywane przez serwer na jednym dysku są  replikowane na drugi dysk. Dzieje się to automatycznie. W razie awarii jednego dysku, serwer NAS informuje nas o tym zachowując ciągłość dostępu do danych niemal natychmiast bez przerywania pracy odczytująć lub zapisująć dane z drugiego dysku. Po wymianie uszkodzonego dysku na nowy serwer automatycznie ponownie utworzy replikę danych.
W normalnym trybie pracy serwera NAS każdy z plików który zapisujemy w serwerze NAS zapisuje się odrazu na dwóch dyskach.

Ten rodzaj konfiguracji zabezpiecza dane które przechowujemy na serwerze NAS przed awarią fizyczną jednego z dysków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie NAS

Zużycie energii.

Większość nowoczesnych serwerów NAS to urządzenia energooszczędne które mają wbudowane funkcje oszczędzania energii.

Serwer NAS często pracuje 24h na dobę, warto przed zakupem sprawdzić zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Głośność pracy.

Głośność pracy zależy od konstrukcji serwera NAS oraz hałasu generowanego przez dyski twarde zamontowane w urządzeniu, chyba że od razu planujemy zakupić dyski SSD.

Oprogramowanie serwera NAS.

W serwery NAS mają różne funkcje nie sposób je wszystkie wymienić i mogą pełnić wiele funkcji.

Np. mogą pełnić rolę serwera FTP, serwera druku, serwera kopii zapasowej oraz posiadać rozbudowane funkcje zarządzania zasobami dyskowymi oraz uprawnieniami dostępu do danych dla użytkowników danej sieci.

Podsumowanie

Serwer NAS to nic innego jak wyspecjalizowany komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem, który pełni rolę centralnego repozytorium plików. Niewątpliwie jego zaletą jest zdecydowanie mniejsze zużycie energii niż klasyczny komputer pełniący podobną rolę w domu lub firmie.  

Wskazówki

Serwer NAS w konfiguracji RAID 1  jest urządzeniem które ma na celu ochronę danych przed awarią jednego z dysków. Sam serwer nie zabezpiecza danych w sytuacjach losowych i warto pamiętać o tworzeniu dodatkowych kopii zapasowych trzymanych w serwerze plików.