Jaki wybrać dobry i niedrogi laptop do pracy, biura lub domu?

Wybór laptopa, o czym warto wiedzieć.

Wybór laptopa, o czym warto wiedzieć.

Wielkość ekranu

Charakterystycznym parametrem każdego laptopa jest wielkość ekranu.

Najbardziej popularne wielkości zaczynają się od 13,3” do 15,6”.
Zwróć uwagę na ostrość oraz jasność ekanu wśród oferowanych modeli.

Z ważnych parametrów o których warto wiedzieć, to:

  • rozdzielność ekranu – moim zdaniem polecane minimum to rozdzielczość 1920x1080px (czyli full hd)
  • typ matrycy – najbardziej popularne obecnie są matryce typu IPS
  • jasność świecenia (min. to 220 cd/m²), nim więcej tym lepiej.

Czytaj więcej. Wybór monitora.

Dysk w komputerze.

Miejsce gdzie przechowuje dokumenty i programy.

Obecnie można wyróżnić dwa główne typy dysków:

  • Dyski starej generacji typu HDD
  • Dyski nowej generacji typu SSD

W zasadzie odradzam kupowanie komputera wyposażonego w dyski starej generacji typu HDD.

Czytaj więcej. Dyski SSD.

Pojemność dysku.

Zasada jest prosta nim więcej typ lepiej ale uważam że absolutne minimum to pojemność 256GB.
Nawet jeśli dzisiaj wydaje Ci się że to za dużo, jutro może się okazać w sam raz.

Waga i gabaryty komputera

Jeśli często podróżujesz być może będziesz myślał o notebooku lekkim i małym. 
Jeśli waga i rozmiary są  jest dla Ciebie istotne, zwróć uwagę również na inne akcesoria jak torba czy wielkość zasilacza dostarczonego do komputera.

Czas pracy na baterii

Jeśli chcesz być „mobilny” na pewno czas pracy na baterii ma dla Ciebie znacznie. Często czas podawany przez producenta nie wiele nam mówi, ile faktycznie laptop wytrzyma na baterii. Wszystko zależy od tego co będziemy robić na komputerze.  Modele z procesorami nowej generacji z reguły wytrzymują zdecydowanie dłużej. Są bardziej wydajne, mniej sie grzeją dla tych samych obliczeń matematycznych i zużywają mniej energii.

Szybkość pracy komputera

Procesor

Jest  wiele rodzajów procesorów i trudno czasami je ze sobą porównać. Przy zakupie zwróć uwagę czy sprzedawca poleca Ci notebook z procesorem nowej generacji czy oferuje Ci model z przed kliku lat.
O szybkości notebooka decydują również inne podzespoły w komputerze jak pamięć ram czy płyta główna.

Czytaj więcej. Jaki wybrać procesor.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna komputera jest bardzo ważna w każdym laptopie, jeśli jest jej więcej komputer również pracuje lepiej. Jeśli laptop zamierzasz używać w większym zakresie niż tylko do przeglądania stron internetowych i odbieranie poczty, to obecnie 8GB to takie minimum.

Porty we/wy w komputerze.

Często kupując komputer nie zwracamy uwagi na porty wejścia i wyjścia.

Producenci dobierają je w zależności od różnych preferencji oferowanego sprzętu i jego przeznaczenia. Trudno mówić czy laptop który ma więcej wejść czy mniej jest lepszy czy gorszy.

Niezbędne minimum moim zdaniem to dwa porty USB w tym jedno USB 3.0 lub USB typ-C oraz wyjście na monitor zewnętrzny.

Jeśli kupujesz komputer do którego planujesz podłączać peryferia jak monitor zewnętrzny, klawiatura, myszy czy drukarka, może warto  poszukać komputera który wszystkie te porty będzie posiadał lub przy zakupie również należy uwzględnić replikator portów lub stacje dokującą.

Moduł Wi-Fi i bluetooth

Chcesz korzystać z internetu bezprzewodowo sprawdz się czy notebook jest wyposażony w moduł Wi-Fi. Jeszcze w sprzedaży można spotkać starsze notebooki które tego nie mają, podobnie jak moduł bluetooth.

Klawiatura podświetlana

Jeśli pracujesz czesto w nocy, może warto sprawdzić czy w oferowanych modelu jest podświetlana klawiatura.

Karta graficzna

Jeśli myślisz grach na laptopie lub pracy multimedialnej przed zakup’em sprawdź rodzaj karty graficznej. Tańsze lub dedykowane do pracy  notebooki z reguły są wyposażone w karty graficzne zintegrowane które mogą wystarczyć do większości zadań. Jednak niektóre gry i specjalistyczne programy graficzne mogą mieć większe wymagania i być może będziesz potrzebował zakupić notebook z dedykowaną kartą graficzną.

Gwarancja producenta

Moim zdaniem jeden z ważniejszych parametrów który czasami mówi sam za siebie jak dobry jest kupowany sprzęt.

Obecnie standard to gwarancja 2 lata. Droższe modele biznesowe posiadają gwarancje 3 do 5 letnią.  Jeśli potrzebujesz na komputer kupić na firmę sprawdź przed zakupem czy również będziesz posiadał gwarancję o takiej samej długości jak w przypadku zakupu na osobę fizyczną.

Czytaj więcej. Laptop biznesowy.

Sama długość gwarancji to nie wszystko.

Dopytaj się sprzedawcy, jaki jest czas realizacji naprawy gwarancyjnej.

Czy w ramach gwarancji naprawa jest możliwa w miejscu wskazanym przez Ciebie czy musisz z notebook’iem jechać do punktu serwisowego.  

Jaki jest czas naprawy.

Jeśli producent daje Ci gwarancje typu door to  door (czyli „od drzwi do drzwi”) to  nie poniesiesz dodatkowych kosztów wysyłki laptopa do serwisu.

Warto te wszystkie informacje skonsultować ze sprzedawcą i oczywiście sprawdzić przed zakupem czy są odpowienie zapisane w karcie gwarancyjnej.

Dodatkowe ubezpieczenie.

Oprócz gwarancji często sprzedawcy namawiają Nas na dodatkowe ubezpieczenie sprzętu.
Czy warto? Tutaj trudno mi się wypowiadać. Jeśli dodatkowe ubezpieczenie obejmuje uszkodzenia które nie obejmuje gwarancja, być może warto się nad tym zastanowić.

System operacyjny.

Producenci laptopów oferują różne warianty oprogramowania.

Najczęściej spotykanym oprogramowaniem z jakim mamy do czynienia jest obecnie system operacyjny MS Windows 10 Home lub Pro. Kupując notebook'a zwróć uwagę czy to oprogramowanie jest w cenie oferowanego modelu.

Pakiet biurowy Office.

Jeśli planujesz komputer do pracy biurowej możesz potrzebować nabyć pakiet biurowy aby pracować na dokumentach tekstowych lub innych.  Przy zakupie zwróć uwagę jaki pakiet Office sprzedawca Ci poleca. Jeśli planujesz używać komputer w celach zarobkowych (na firmę) sprzedawca powinien zaoferować licencje pakietu biurowego do użytku firmowego.

Pozostałe akcesoria.

Oprócz notebook'a, ważnym zakupem jest torba czy plecak dedykowany dla notebook’ów który ochroni twój sprzęt w czasie transportu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Głośność pracy komputera przy dużym obciążeniu 

Kiedy zastanawiasz się nad wyborem komputera, często nie zdajesz sobie sprawy jak będzie ten komputer pracował w zaciszu domowym. Jeśli jest taka możliwość warto to zweryfikować przed zakupem lub sprawdzić w salonie jak głośno może pracować notebook.

Program antywirusowy

Odpowiedni program antywirusowy jest niezbędny, zwłaszcza kiedy komputer jest twoim narzędziem pracy lub przechowujesz na nim cenne dokumenty oraz inne pliki których nie chcesz stracić.

Kopia zapasowa danych

Każdy komputer może uleć awarii jeśli trzymasz na nim ważne dane, warto zastanowić się nad dodatkowym urządzeniem przenośnym w celu archiwizacji danych lub zakupić serwer plików.

Czytaj więcej. Serwer plików NAS.

Podsumowanie

Zakup laptopa i jego cena jest związana z wieloma jego parametrami. Dla mnie tani komputer to taki który wystarcza na wiele lat, być może nie będzie to model najtańszy w zakupie ale taki który nie będzie się psuł  ani  przegrzewał oraz będzie wystarczająco szybki. Warto też samemu sprawdzać parametry komputera a nie tylko opierać się na wiedzy sprzedawcy. Sprzedawca też może się mylić lub doradzać wg. swojego uznania niekoniecznie zgodnego z naszymi oczekiwaniami.

Pozdrawiam
Grzegorz Kowal