Mocną i charakterystyczną cechą laptopów biznesowych oferowanych przez różnych producentów jest jego gwarancja.
W modelach biznesowych najczęsciej gwarancja jest dłuższa i zaczyna się od 3 lat.
Jest to gwarancja oferowana przez producenta. Nie jest to żadne dodatkowe ubezpieczenie.
Jeśli sprzedawca oferuje Ci komputer z gwarancją 2 letnią lub mniejszą to być może warto się zastanowić czy ten model jest dla Ciebie.
Można czasami zobaczyć oznaczenie na laptopach typu NBD (czyli skrót od Next Business Day) w przypadku komputerów biznesowych najczęściej znaczy to że producent oferuje możliwość naprawy komputera w następny dzień roboczy od zgłoszenia usterki.
Z reguły działa to tak że nie zależnie gdzie jesteśmy, dzwonimy do serwisu, umawiamy się na wizytę serwisu i serwis przyjeżdża do Nas w ustalone wcześniej miejsce.
To nie my szukamy serwisu to serwis szuka Nas jeśli zajdzie taka potrzeba.
Oczywiście mogą się zdarzyć usterki gdzie serwis na miejscu stwierdzi że nie naprawi komputera i wtedy czas naprawy może się wydłużyć ale są to przypadki indywidualne.
Zalety
- Czas naprawy jest znaczenie krótszy (deklaracja producenta NBD – na następny dzień roboczy)
- Nie oddajesz komputera do serwisu, nie czekasz na naprawę 14 dni roboczych
- Mniejsze ryzyko utraty danych (naprawa może być dokonywana w twojej obecności)
- Serwis przyjedzie do Ciebie w dowolne miejsce w Polsce
Wady
- Laptop w zakupie z reguły droższy
- Gwarancja nie obejmuje usterek wynikających z niewłaściwej eksploatacji sprzętu
Jeśli często przemieszczamy się oraz pracujemy stacjonarnie z tym samym laptopem, możemy z niego zrobić komputer stacjonarny. Jeśli nie masz cierpliwości do kabli i ciągłego podłączania zasilacza do notebooka, producenci laptopów biznesowych oferują dedykowane i uniwersalne stacje dokujące.
Jeśli cenisz wygodę pracy komputera stacjonarnego i potrzebujesz zachować również możliwość pracy mobilnej bez ciągłego podłączania kabli to stacja dokująca na pewno jest dla Ciebie.
Upewnij się czy stacja dokująca zapewnia ładowanie laptopa i czy w zestawie jest dodatkowy zasilacz który pozwoli ci na jego ładowanie.
Zwróć uwagę czy stacja dokująca posiada wszystkie porty, których potrzebujesz aby się połączyć w miejscu pracy ze wszystkimi urządzeniami zewnętrznymi.
Jeśli planujesz stacjonarnie pracować na dwóch monitorach zwróć uwagę przed zakupem stacji dokującej czy na to pozwala.
Producenci sprzętów biznesowych raczej nie oferują kiepskich jakościowo komputerów. Dłuższa gwarancje na sam sprzęt jest też wyznacznikiem jakości oferowanego sprzętu. W końcu są to komputery biznesowe dla wymagających klientów.
Jeśli nasz sprzęt ma wytrzymać długie lata pracy, zwróć uwagę również przez zakupem na następujące parametry.
Nasz laptop biznesowy będzie pracował w wielu miejsca, będąc na spotkaniu biznesowych np. w kawiarni lub w innych miejscach publicznych gdzie mogą na przytrafić różne nie przewidziane sytuacje. Moim zdaniem klawiatura odporna na zalanie to również klawiatur odporna na kurz i inne czynniki dlatego warto na to zwrócić uwagę przy wyborze modelu przed zakupem.
Dla mnie osobiscie w tym segmencie komputerów to już powinien być raczej standard ale upewnij się czy wybrany przez Ciebie model ma klawiaturę podświetlaną lub czy nie trzeba za nią dodatkowo płacić.
Jeśli często przemieszczasz się, otwierasz i zamykasz notebook zwróć uwagę na jakoś oferowanych materiałów w wybranych modelach biznesowych.
Jeśli faktycznie potrzebujesz solidny laptop sprawdź czy wybrany przez Ciebie komputer spełnia wymagania normy MIL–STD 810G i czy producent posiada taki certyfikat na wybrany model jeśli tak na twój notebook powinien zgodnie z normą być odporny na zalania i upadki.
Producenci chcąc dopasować się do oczekiwań swoich klientów za wszelką ceną starają się zmniejszać gabaryty laptopów, czasami kosztem lepszego chłodzenia, a czasami dodatkowego wyposażenia w porty lub mniej wydajną baterią. Może się okazać że mniejszy i droższy komputer nie zawsze będzie lepszy od swojego np. 14” brata.
W ofercie mamy wiele typów ekranów. Dużo pracujesz, nie oszczędzaj na jakości ekranu.
Moim zdaniem obecny „liter” to matryca typu IPS. Jeśli wybrany przez Ciebie model nie posiada takiej matrycy nie znaczy to że jest kiepski. Sam typ matrycy nic nie mówi o jakości jej wykonania.
Sprawdza się kiedy pracujemy w różnych miejscach o różnym nasłonecznieniu. Bez problemu możemy używać laptopa z taką matrycą na zewnątrz w dni słoneczne. Matryce te są charakterystyczne głównie dla modeli biznesowych.
Matryce te posiadają powłokę błyszcząca. W modelach biznesowych matryce tego typu najczęściej występują w notebookach kiedy ekran jest dotykowy.
Nie chce tutaj wymieniać wad i zalet obu matryc, ponieważ nie każda matryca matowa będzie lepsza od matrycy błyszczącej i nie każda błyszcząca będzie miała lepsze nasycenie i odwzorowanie kolorów niż matowa.
W zasadzie odradzam kupowanie notebooka biznesowego z innymi dyskami niż SSD. Dyski takie nie posiadają części mechanicznych i są odporne na upadek laptopa. Po za tym są zdecydowanie szybsze od starych technologicznie dysków HDD.
Jeśli twój komputer biznesowy ma być dostępny w miejscach publicznych lub takich gdzie może być narażony na kradzież sprawdź jakie zabezpieczenia producent wygranego modelu oferuje.
Podstawowym zabezpieczeniem przed kradzieżą oferowanym przez różnych producentów jest możliwość podłączenia stalowej linki do komputera typu „Kensington Lock”.
Dobry laptop biznesowy posiada dobre oprogramowanie.
Najlepszy na świecie komputer jest nie wiele warty jeśli nie posiada oprogramowania przydatnego dla Ciebie.
Jeśli potrzebujesz pakiet biurowy Office sprawdź czy wraz z zakupem notebook nie kupisz go taniej.