Jaki wybrać biznesowy laptop. Czy warto kupić?

Charakterystyczne parametry laptopa biznesowego

Gwarancja

Mocną i charakterystyczną cechą  laptopów biznesowych oferowanych przez różnych producentów jest jego gwarancja.

W modelach biznesowych najczęsciej gwarancja jest dłuższa i zaczyna się od 3 lat.

Jest to gwarancja oferowana przez producenta. Nie jest to żadne dodatkowe ubezpieczenie.

Jeśli sprzedawca oferuje Ci komputer z gwarancją 2 letnią lub mniejszą to być może warto się zastanowić czy ten model jest dla Ciebie.

Ważne - naprawa możliwa na następny dzień roboczy?

Można czasami zobaczyć oznaczenie na laptopach typu NBD (czyli skrót od Next Business Day) w przypadku komputerów biznesowych najczęściej znaczy to że producent oferuje możliwość naprawy komputera w następny dzień roboczy od zgłoszenia usterki.

Z reguły działa to tak że nie zależnie gdzie jesteśmy, dzwonimy do serwisu, umawiamy się na wizytę serwisu i serwis przyjeżdża do Nas w ustalone wcześniej miejsce.

To nie my szukamy serwisu to serwis szuka Nas jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oczywiście mogą się zdarzyć usterki gdzie serwis na miejscu stwierdzi że nie naprawi  komputera i wtedy  czas naprawy może się wydłużyć  ale są to przypadki indywidualne.  

Jakie  są zalety i wady takiej gwarancji

Zalety

- Czas naprawy jest znaczenie krótszy (deklaracja producenta NBD – na następny dzień roboczy)
- Nie oddajesz komputera do serwisu, nie czekasz na naprawę 14 dni roboczych
- Mniejsze ryzyko utraty danych (naprawa może być dokonywana w twojej obecności)
- Serwis przyjedzie do Ciebie w dowolne miejsce w Polsce

Wady

- Laptop w zakupie z reguły droższy
- Gwarancja nie obejmuje usterek wynikających z niewłaściwej eksploatacji sprzętu

Możliwość podłączenia stacji dokującej

Jeśli często przemieszczamy się oraz pracujemy stacjonarnie z tym samym laptopem, możemy z niego zrobić komputer stacjonarny. Jeśli nie masz cierpliwości do kabli i ciągłego podłączania zasilacza do notebooka, producenci laptopów biznesowych oferują dedykowane i uniwersalne stacje dokujące.

Jeśli cenisz wygodę pracy komputera stacjonarnego i potrzebujesz zachować również możliwość pracy mobilnej bez ciągłego podłączania kabli  to stacja dokująca na pewno jest dla Ciebie.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu stacji dokującej

Upewnij się czy stacja dokująca zapewnia ładowanie laptopa i czy w zestawie jest dodatkowy zasilacz który pozwoli ci na jego ładowanie.

Zwróć uwagę czy stacja dokująca posiada wszystkie porty, których potrzebujesz aby się połączyć w miejscu pracy ze wszystkimi urządzeniami zewnętrznymi.

Jeśli  planujesz stacjonarnie pracować na dwóch monitorach zwróć uwagę przed zakupem stacji dokującej czy na to pozwala.

Wytrzymałość notebook’a

Producenci sprzętów biznesowych raczej nie oferują kiepskich jakościowo komputerów. Dłuższa gwarancje na sam sprzęt jest też wyznacznikiem jakości oferowanego sprzętu. W końcu są to komputery biznesowe dla wymagających klientów.

Jeśli nasz sprzęt ma wytrzymać długie lata pracy, zwróć uwagę również przez zakupem na następujące parametry.

Klawiatura odporna na zachlapanie wodą.

Nasz laptop biznesowy będzie pracował w wielu miejsca, będąc na spotkaniu biznesowych np. w kawiarni lub w innych miejscach publicznych gdzie mogą na przytrafić różne nie przewidziane sytuacje. Moim zdaniem klawiatura odporna na zalanie to również klawiatur odporna na kurz i inne czynniki dlatego warto na to zwrócić uwagę przy wyborze modelu przed zakupem.

Podświetlana klawiatura

Dla mnie osobiscie w tym segmencie komputerów to już powinien być raczej  standard ale upewnij  się czy wybrany przez Ciebie model ma klawiaturę podświetlaną lub czy nie trzeba za nią dodatkowo płacić.

Trwała obudowa i mocne zawiasy

Jeśli często przemieszczasz się, otwierasz i zamykasz notebook zwróć uwagę na jakoś oferowanych materiałów w wybranych modelach biznesowych.

Certyfikat  MIL–STD 810G

Jeśli faktycznie potrzebujesz solidny laptop sprawdź czy wybrany przez Ciebie komputer spełnia wymagania normy MIL–STD 810G i czy producent posiada taki certyfikat na wybrany model jeśli tak na twój notebook powinien zgodnie z normą być odporny na zalania i upadki.

Drogi i mały laptop nie zawsze znaczy lepszy

Producenci chcąc dopasować się do oczekiwań swoich klientów za wszelką ceną starają się zmniejszać gabaryty laptopów,  czasami kosztem lepszego chłodzenia, a czasami dodatkowego wyposażenia w porty lub mniej wydajną baterią. Może się okazać że mniejszy i droższy komputer nie zawsze będzie lepszy od swojego np. 14” brata.

Ekran notebook’a - jaki wybrać typ matrycy

W ofercie mamy wiele typów ekranów. Dużo pracujesz, nie oszczędzaj na jakości ekranu.

Moim zdaniem obecny „liter” to  matryca typu IPS. Jeśli wybrany przez Ciebie model nie posiada takiej matrycy nie znaczy to że jest kiepski. Sam typ matrycy nic nie mówi o jakości jej wykonania.  

Matryca matowa czy błyszcząca

Matryca matowa

Sprawdza się kiedy pracujemy w różnych miejscach o różnym nasłonecznieniu. Bez problemu możemy używać laptopa z taką matrycą na zewnątrz w dni słoneczne. Matryce te są charakterystyczne głównie dla modeli biznesowych.

Matryce błyszczące

Matryce te posiadają powłokę błyszcząca. W modelach biznesowych matryce tego typu najczęściej występują w notebookach kiedy ekran jest dotykowy.

Nie chce tutaj wymieniać wad i zalet obu matryc, ponieważ nie każda matryca matowa będzie lepsza od matrycy błyszczącej i nie każda błyszcząca będzie miała lepsze nasycenie i odwzorowanie kolorów niż matowa.

Dysk twardy typu SSD

W zasadzie odradzam kupowanie notebooka biznesowego  z innymi dyskami niż SSD. Dyski takie nie posiadają części mechanicznych i są odporne na upadek  laptopa. Po za tym są zdecydowanie szybsze od starych technologicznie dysków HDD.

Zabezpieczenie fizyczne przed kradzieżą laptopa

Jeśli twój komputer biznesowy ma być dostępny w miejscach publicznych lub takich gdzie może być narażony na kradzież sprawdź jakie zabezpieczenia producent wygranego modelu oferuje.

Podstawowym zabezpieczeniem przed kradzieżą  oferowanym przez różnych producentów jest możliwość podłączenia stalowej linki do komputera  typu „Kensington Lock”.

Oprogramowanie

Dobry laptop biznesowy posiada dobre oprogramowanie.

Najlepszy na świecie komputer jest nie wiele  warty jeśli nie  posiada oprogramowania przydatnego dla Ciebie.

Jeśli potrzebujesz pakiet biurowy Office sprawdź czy wraz z zakupem notebook nie kupisz go taniej.