Jaki monitor wybrać. Kryteria wyboru.

Na co zwrócić uwagę.

Jaki monitor wybrać. Kryteria wyboru.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?


Wielkość ekranu czyli przekątna ekranu.

Jest wyrażona w calach i jest wyliczana jako odległość na ekranie od lewego dolnego rogu do prawego górnego. Typowe przekątne ekranu najbardziej popularnych monitorów w sprzedaży zaczynają się od 21” do 24”. Wybór odpowiedniej wielkości monitora to nie tylko jego rozmiar, duże znaczenie mają pozostałe parametry. Możemy wygodnie pracować na tanim monitorze 27” ale również dobrze na 22” monitorze z górnej półki.

Rodzaj matrycy.

IPS (ang. In-Plane Switching) monitory z tymi matrycami charakteryzują się dużymi kątami widzenia i lepszym odwzorowaniem kolorów od wysłużonych już technologiczne matryc TN.
Matryce tego typu są obecnie najbardziej popularnymi matrycami a ceny monitorów z tymi matrycami są coraz bardziej przystępne.

OLED (ang. Organic Light Emitting Diode)  monitory w tej technologii powoli wchodzą na rynek sprzętu komputerowego.  Charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami od monitorów IPS.

Co to jest technologia OLED? Czym się różni od monitorów LCD LED?

W monitorach LCD LED diody umieszczone z tyły lub na krawędziach monitora służą do podświetlania matrycy LCD. W technologii OLED każda dioda sama w sobie świeci nie wymaga dodatkowe podświetlania.

Konstrukcja wyświetlaczy OLED sprawia że są one znacznie cieńsze od tradycyjnych monitorów LCD. Również mogę być budowane na elastycznych i przeźroczystych foliach. Monitory w technologii OLED mają dużo większą jasność obrazu. Z racji że same diody świecą i gasną emitując obraz otrzymujemy mocą czerń obrazu który wpływa na kontrast obrazu, dodatkowo poprawiając znacznie kolorystykę wyświetlanego obrazu. Wszystko to sprawia że wyświetlany obraz jeszcze mniej męczy wzrok i bardzo dobrze się prezentuje z każdej odległości.

Dodatkowym atutem monitorów OLED jest niskie zużycie energii oraz czas reakcji który może być 10 razy większy niż w przypadku najlepszych monitorów LCD.

Rozdzielczość ekranu.

Najbardziej popularna rozdzielczość to Full HD czyli 1920x1080px (px = piksel jest to najmniejszy jednolity element obrazu wyświetlanego na ekranie monitora).

Przy wyborze monitora o rozdzielczości powyżej Full HD (np. 4K) warto sprawdzić czy karta graficzna komputera do którego monitor planujemy podłączyć jest wstanie obsłużyć większą rozdzielczość.

Każdy obecnie na rynku monitor jest wstanie uzyskać najlepszą jakość wyświetlanego obrazu jedynie w rozdzielczości natywnej czyli jest to z reguły rozdzielczość maksymalna monitora podawana przez producenta.

Proporcje ekranu.

Czyli stosunek szerokości do wysokości matrycy. Najbardziej popularne są monitory panoramiczne o proporcjach 16:9. Jeśli jednak monitor przeznaczony jest do pracy biurowej  może się okazać lepszym wyborem monitor o proporcjach 16:10.  Monitory o innych proporcjach są to raczej konstrukcje przestarzałe lub produkowane do zastosowań specjalnych np. kasa biletowa itp.

Czas reakcji matrycy.

Jest to czas podawany w milisekundach i określa ile czasu potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i całkowite zgaśnięcie. Czas reakcji matrycy na poziomie od 4 do 8ms można uznać na bardzo dobry.

Oczywiście sytuacja przedstawia się trochę inaczej dla wielbicieli gier komputerowych. Tutaj czas reakcji ma znaczenie i ten parametr nim mniej tym lepiej. Dedykowane monitory do gier mogą mieć ten parametr na poziomie od 3 do 1 ms.

Jasność podświetlania.

W specyfikacji technicznej podawanej przez producentów jest ona wyrażona w jednostkach cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Obecnie za optymalną wartość jaką można przyjąć to 220 cd/m2. Jeśli monitor ma pracować w miejscu blisko okna lub w jasnym pomieszczeniu warto wybrać monitor o wyższym parametrze np. 300 cd/m2 lub więcej.

Złącza w monitorach.

HDMI – w zasadzie jest to standard i wszystkie obecnie produkowane urządzenia są w niego wyposażone.
USB-C – jest to nowy standard przesyłu danych oraz obrazu coraz bardziej dostępny w sprzedawanych monitorach.

Dodatkowe funkcje jakie monitory mogą posiadać to:

  • możliwość  mocowania monitora na ścianie
  • praca monitora w poziomie i pionie (pivot)
  • hub USB (replikator portów USB)
  • wbudowane głośniki
  • zasilanie notebook'a przez port USB typu C

Gwarancja,

jest tak samo istota w przypadku zakupu monitora jak każdego innego produktu.

Co to są martwe piksele?

Są to punkty na matrycy które nie świecą się lub świecą w sposób niezaplanowany i są traktowane jako niesprawne.

Warto sprawdzić w gwarancji przed zakupem przy ilu matrych pikselach monitor podlega reklamacji.
Producenci monitorów z górnej półki najczęściej oferują wymianę lub naprawę monitor’a  już w przypadku wypalania 1 piksela.

Podsumowanie

Ilość dostępnych cech i funkcji które producenci przedstawiają aby Nas zachęcić do zakupu monitora jest duża. Niektóre z nich są trudne do porównania pomiędzy różnymi producentami np. kontrast. Dlatego nie zależnie od wszystkich parametrów jakie spełnia monitor dobrze jest przed zakupem mieć możliwość sprawdzenia monitora i samemu podjąć decyzję na podstawie własnych preferencji.