Jaką wybrać drukarkę?

Co warto wiedzieć przed zakupem drukarki.

Jaką wybrać drukarkę? Co warto wiedzieć przed zakupem drukarki.

 

Ile stron miesięcznie planujemy drukować?

Przed wyborem drukarki warto sprawdzić jakie są koszty materiałów eksploatacyjnych dla wybranego modelu. Jeśli dużo planujemy drukować, warto wybrać model droższy ale tańszy w utrzymaniu.

Drukarka atramentowa czy laserowa?

Drukarki atramentowe z reguły są tańsze w zakupie, sprawdzają się tam gdzie nie potrzebujemy wiele drukować a dodatkowo zależy nam na możliwości druku kolorowego. Jeśli planujemy dużo drukować, zdecydowanie tańsze są drukarki laserowe mimo że w zakupie mogą być znacznie droższe. Dodatkowym atutem drukarek laserowych jest ich szybkość drukowania i technologia druku.

Drukarka laserowa monochromatyczna a drukarka laserowa kolorowa.

Drukarki laserowe dzielimy na czarno-białe (monochromatyczne) oraz drukarki laserowe kolorowe.

Drukarki czarno-białe to takie, które posiadają tylko czarny toner i nie mają możliwości drukowania w kolorze.
Są konstrukcyjnie mniej złożone od drukarek laserowych kolorowych, przez co ich cena jest zdecydowanie niższa.

Drukarki laserowe kolorowe to takie małe "drukarnie" najczęśniej dostępne w formacie A4. Konstrukcje są bardziej zaawansowane przez co również gabaryty tych urządzeń z reguły są większe niż drukarek laserowych czarno-białych.

Drukowanie dwustronne (duplex)

Jeśli zależy nam na wydruku dwustronnym, warto sprawdzić czy wybrane urządzenie posiada tzw. duplex automatyczny. Jeśli tak, to mamy możliwość wydruku dwustronnego, bez potrzeby ręcznego odwracania kartki papieru w drukarce po każdej stronie.

Podajniki papieru oraz gramatura.

Jeśli planujesz drukować na innych formatach niż A4, warto zwrócić uwagę czy drukarka umożliwia takie drukowanie. Czy posiada osobny podajnik papieru. Czy ma możliwość drukowania na kopertach. Jeśli tak to jakie formaty obsługuje oraz o jakiej grubości papier możesz użyć do druku. Ma to znaczenie jeśli planujesz drukować np. nietypowe foldery reklamowe lub wizytówki.

Sposób połączenia drukarki

Jeśli drukarka ma pracować w biurze lub w miejscu gdzie chcemy aby klika osób miało do niej dostęp, warto sprawdzić czy oprócz standardowego połącznia USB drukarka posiada możliwość połączenia po sieci LAN oraz Wi-Fi.

Sterowniki do drukarki, obsługa systemów operacyjnych.

Nie wszystkie modele w sprzedaży mają możliwość oprawnej pracy z każdym system operacyjnym. Jeśli używasz starego systemu operacyjnego lub innego niż MS Windows 10,  warto zwrócić uwagę przed zakupem czy producent dostarcza odpowiednie sterowniki w wersji 32 oraz 64bit.

Gwarancja

Zwróć uwagę na co  otrzymujesz wraz z gwarancją i co obejmuje. Czy dostajesz gwarancje bez limitu czy gwarancja obejmuje określony limit wydruków (może to być cykl miesięczny lub obejmujący całą gwarancje). Czy w ramach gwarancji serwis przyjeżdża na miejsce wskazane przez Ciebie czy musisz z drukarką jechać do serwisu.  Warto również sprawdzić czy można wykupić dodatkową gwarancje producenta.

Podsumowanie

Moim zdaniem, drukarki laserowe są zdecydowanie lepsze od atramentowych. Jeśli planujesz takie urządzenie kupić, warto również wiedzieć że podczas pracy tych urządzeń, występuje silne nagrzewanie się i jonizacja powietrza podczas pracy. Występuje też  zapylenie tonerem w pomieszczeniu, najczęściej podczas jego wymiany. Jeśli planujesz taką drukarkę kupić do domu z przeznaczeniem np. dla dzieci warto rozważyć zakup bezpieczejszej w użytkowaniu drukarki atrametowej mimo droższych w zakupie materiałow eksploatacyjnych.