Jak zabezpieczyć komputer przed utratą danych?

Od czego zacząć?

Sprawdz, które dane są dla Ciebie ważne i chciałbyś je zachować w razie awarii komputera.

Jak czesto robić kopie zapasowe?

Zastanów się co by się stało jeśli nie zrobisz kopii zapasowej przez okres np. 3 m-c?  Jeśli w tym czasie stracisz dane czy kopia z przed 3 m-c wystarczy? Mogłeś w tym czasie pisać pracę magisterską lub zrobić pamiątkowe zdjęcia swojego dziecka na zakończenie roku szkolnego. A może prowadzisz działalność gospodarczą i jeśli byś stracił dane, będziesz musiał poświęcić dodatkowy czas na ponowne ich wprowadzanie.

Weryfikuj kopie zapasowe.

Jeśli robisz kopie zapasowe, warto również sprawdzić czy kopię którą zrobiłeś, zawiera wszystkie twoje dane które chciałeś zachować w razie awarii komputera.

Na czym robić kopie zapasowe?

Pendrive.

Ceny  tych nośników są coraz niższe a pojemności coraz większe. Jeśli twoje dane nie są zbyt obszerne i uważasz że nie musisz robić zbyt często kopii to pendrive powinien Ci wystarczyć.

Dysk przenośny.

Dysk przenośny to nic innego jak taki „duży pendrive" charakteruje się głównie większą pojemnością niż pendrive. Jeśli potrzebujesz dużo więcej miejsca na kopie zapasowe, warto nad tym nośnikiem się zastanowić. 

Kopia na nośnikach optycznych.

Dobry sposób również na dodatkową kopie zapasowe.

Pliki w chmurze.

Czym jest chmura?

Jest to rodzaj usługi, który polegający na przechowywaniu na serwerze usługodawcy poprzez Internet moich danych lub kopii danych.

Dostępne są różne usługi przechowywania plików w chmurze. Mamy do dyspozycji usługi darmowych chmur o małej pojemności po płatatne gdzie tylko kwota wykupionego abonamentu może nas ograniczać.

Zalety i wady przechowywania danych w chmurze.

Zalety
- możliwość robienia kopii natychmiast jeśli tylko masz stały dostęp do Internetu
- kopia zapasowa trzymana jest innym miejscu niż twój komputer.
- dostęp do kopii zapasowej z dostępem prawie z dowolnego miejsca na świecie i każdego komputera.

Wady
- Szybkość tworzenia kopii zapasowych zależy od szybkości twojego dostępu do Internetu oraz firmy która dostarcza chmurę.
- Ryzyko utraty danych w chmurze jest większe jeśli zgubisz hasła do swojego konta a podany przez Ciebie adres e-mail przy rejestracji jest nie aktualny.
- Istnieje ryzyko włamania się na twoje konto i z kopiowania twoich danych bez twojej wiedzy.
- Bez internetu nie masz możliwości dostania się do swoich danych.

Kopia miedzy komputerami.

Jeśli jesteś użytkownikiem kilku komputerów w danej lokalizacji możesz też robić kopie między nimi. Oczywiście na obu komputerach musi być  wystarczająca ilość wolnego miejsca aby takie kopie robić.

Serwer plików NAS

Serwer plików jest droższym ale zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem zwłaszcza w domu lub w biurze gdzie często potrzebujemy zrobić kopie zapasową z wielu różnych komputerów w jedno miejsce po sieci lokalnej lub przez połączenie Wi-Fi.

Serwer plików może również służyć jako centralny zasób udostępniania różnych plików w tym usług multimedialnych dostępnych tylko dla Ciebie lub twoich pracowników w firmie lub w domu.  Serwer plików również umożliwa przydzielanie różnych uprawnień i dostępów w zależnosci od potrzeby, możesz nadać każdemu z użytkowniów osobny login i hasło oraz przydzielając mu osobne zasoby na jego dane.

Czytaj więcej. Serwer plików NAS.

Profilaktyka - jak unikać utraty danych?

Najlepszy komputer nieuchroni nas przed  utratą danych. Możemy również utracić dane przez złośliwe oprogramowanie lub przypadkowe usunięcie.

System operacyjny.

Nie ma idealnych komputerów i nie ma idealnych systemów operacyjnych. Aktualnie najbardziej popularny i dostępny na świecie system operacyjny to MS Windows 10.

Producent tego systemu dba o to aby był on odporny na różnego rodzaje włamania czy inne zagrożenia jak trojany czy wirusy komputerowe. 
Aby było to możliwe musisz sprawdzać co jakiś czy twój komputer posiada aktualnie wgraną aktualizacje systemu operacyjnego. Robi to  automatycznie, jednak niektóre wirusy komputerowe czy trojany są w stanie te aktualizacje zablokować przez co trudniej jest się ich pozybyć.

Program antywirusowy.

Jeśli w komputerze posiadasz cenne informacje kopia zapasowa nie zawsze wystarczy. Przecież jeśli twój komputer ulegnie awarii możesz stracisz dużo cennego czasu na jego przywrócenie do pracy. Nie wspomnę o kosztach serwisu. Program anywirusowy jest jedym z kluczowych zabezpieczeń przed utratą danych przez złośliwe oprogramowanie.

Osobne profile logowania dla każdego użytkownika.

Jeśli nie jesteś jednym użytkownikiem danego komputera warto pomyśleć o osobnych profilach dla każdego użytkownika. Każdy z użytkowników wtedy ma swój osobny wirtualny zasób na tym samym komputerze. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko przypadkowego skasowania danych przez innego użytkownika.

Dysk w twoim komputerze

Zadbaj o dysk w twoim komputerze. Jeśli komputer używasz dłużej niż 5 lat może warto wymieć dysk na nowy? Może Cię to uchronić przed utratą danych z powodu awarii tego nośnika.

Podsumowanie

Moim zdaniem nie ma jednego dobrego sposobu na przechowywanie kopii danych. Dobrym sposobem jest trzymać kopie na kliku różnych nośnikach i najlepiej różnych miejscach je przechowywać.

Każdy nośnik ma swoje wady i zalety. Weryfikuj kopie zapasowe. Upewnij się że kopia którą zrobiłeś jest kompletna. Pamiętaj kopia zapasowa również Cię chroni przed przypadkowym usunięciem danych a nie tylko przed awarią twojego komputera.