Czy warto kupić używanego laptopa? Na co zwrócić uwagę?

Czy warto kupić używany laptop?

Oczywiście że tak, ale nie każdy i nie od każdego sprzedającego.  Używany komputer  powinien być  tak samo sprawy jak nowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Wersja najbardziej optymalna

Czy laptop używany jest jeszcze na gwarancji?

Sprawdź czy kupowany laptop jest jeszcze na gwarancji oraz zapytaj sprzedawcę czy jest to gwarancja od producenta.
Gwarancja od producenta na pewno jest zdecydowanie pewniejsza niż gwarancja jaką daje ci sprzedawca.

Od kogo kupujemy?

Ma to również znaczenie. Wiarygodny sprzedawca, to sprzedawca który raczej nie będzie Ci sprzedawał uszkodzonego lub wadliwego  komputera.

Używany laptop biznesowy z gwarancja producenta.

Moim zdaniem najbardziej wiarygodne są laptopy używane z gwarancją producenta, najlepiej z gwarancją typu NBD ( naprawa komputera w następny dzień roboczy).  Nie tylko ze względu na dobrą gwarancje  jaką otrzymujemy przy zakupie ale przez fakt że mamy możliwość weryfikacji takiego laptopa zanim go kupimy. Jeśli sprzedawca wyśle nam numer seryjny oferowanego laptopa, możemy na stronie producenta sprawdzić całą historie komputera np. czy był już naprawiany oraz zweryfikować podzespoły i ile jeszcze miesięcy laptop posiada gwarancje producenta.  Warto też przed zakupem upewnić czy kupując taki laptop producent zapewni tą samą gwarancję w przypadku zmiany właściciela.

Laptopy używane z gwarancją sprzedawcy.

Na pewno jeśli sprzedawca oferuje taką gwarancje, warto zapytać się czy jest to pisemna gwarancja i co zawiera czy  tylko sprzedawca udziela gwarancji na podstawie paragonu lub faktury. 
Wszystko zależ  od kogo kupujesz. Jeśli to jest sprawdzony sprzedawca nie znaczy to że wystawiając nam tylko paragon nie wywiąże się z warunków gwarancji.
Zdarzają się sytuacje że kupując markowy używany laptop, tak naprawę kupujesz „składaka” który będzie miał tylko i wyłącznie oryginalną obudowę a w środku wszystkie podzespoły z różnych dopasowanych do niego części.

Legalny  system operacyjny

Kupując  używany laptop zwróć uwagę czy oprogramowanie jest legalne?

Zakup dodatkowej licencji oprogramowania  MS Windows  to spory wydatek , oczywiście zawsze jest możliwość wgrania alternatywnego darmowego systemu operacyjnego typu Linux ale wymaga to czasami zmiany pewnych przyzwyczajeń i nawyków. Oczywiście jeśli planujesz używać taki laptop jako narzędzie pracy nie zawsze alternatywny system operacyjny może Ci wystarczyć.

Ekran

Przed zakupem używanego komputera warto sprawdzić  jakość samej matrycy

  • w jakim jest stanie
  • czy jest porysowana
  • czy posiada wypalone piksele

Bateria

Jeśli zależy Ci na pracy mobilnej sprawdź stan baterii, ewentualnie upewnij się przed zakupem, ile może cię kosztować zakup nowej baterii.

Warto sprawdzić komputer przed zakupem

Jeśli kupujesz używany laptop w wersji biznesowej to o wiele łatwiej jest Ci taki komputer sprawdzić przed zakupem. Tego typu laptopy są wyposażone w zaawansowane narzędzia diagnostyczne. Poproś sprzedawcę aby uruchomił przy tobie taki program diagnostyczny.

Jeśli kupowany laptop nie posiada programu diagnostycznego można poszukać podobnego programu
w Internecie lub zapytać sprzedawcę (jeśli sprzedawcą jest firma wyspecjalizowana wysprzedaży) czy nie mają swojego.

Nie zależnie od programów diagnostycznych warto też sprawdzić komputer samemu.

Co powinno się sprawdzić

Klawiatura

Sprawdź klawiaturę czy wszystkie klawisze czy poprawnie reagują, jeśli jest to klawiatura podświetlana sprawdź czy działa podświetlenie. Również zobacz czy układ klawiatury jest poprawny czy być może są na niej naklejone dodatkowe naklejki.

Touchpad

Inna nazwa togładzik lub panel dotykowy – sprawdź czy urządzenie wskazujące dobrze reaguje.

Głośniki

sprawdź czy działają - oczywiście jeśli to ma dla Ciebie znaczenie? Również sprawdz czy poprawnie działa gniazdo słuchawkowe i mikrofon.

Ekran (matryca)

Sprawdz czy dobrze widzisz wszystkie szczegóły na ekranie, czy obraz jest ostry i nie ma tendencji do migotania, zwłaszcza kiedy otwierasz i zamykasz pokrywę laptopa.

Porty USB

Sprawdz czy działają poprawnie np. podłączając swój pendrive  możesz w laptopie zobaczyć jego zawartość lub podłączając zewnętrzną klawiaturę czy mysz.

Spawdz czy komputer się przegrzewa

Tutaj z pomocą przychodzą programy diagnostyczne ale możesz również uruchomić w komputerze film w jakości HD lub z Internetu np. Youtube i zobaczyć czy laptop ma problemy z jego odtwarzaniem. Również w ten sposób może sprawdzić jakość baterii jak szybko podczas prezentacji filmu się wyładowuje.

Dysk twardy

jeśli kupujesz komputer bez żadnej gwarancji lub rękojmi sprawdź dysk twardy w komputerze czy nie zawiera błędów czy laptop szybko się uruchamia.

Zasilacz

Zweryfikuj pracę komputer na zasilaczu, sprawdź kabel zasilający czy dobrze działa i czy poprawnie ładuje się bateria. Zwróć uwagę czy zasilacz jest oryginalny lub zapytaj o to sprzedawcę.

Wi-Fi

Jeśli komputer jest wyposażony w kartę sieciową bezprzewodową – sprawdź czy działa i nie ma problemu z połaczeniem się do internetu.

Podsumowanie

Jak widać zakup komputera używanego również wymaga od Ciebie pewnej wiedzy specjalistycznej jeśli nie chcesz przepłacać.

Nie każdy używany komputer jest też okazją a tym bardziej jeśli jego cena odbiega od podobnych modeli dostęp w internecie.

Jeśli kupujesz od znajomego i nie będziesz miał na niego gwarancji warto taki laptop dokładnie przetestować  przed zakupem.