Co warto wiedzieć na temat dysków SSD.

Który typ dysku wybrać?

Co warto wiedzieć  na temat dysków SSD. Który typ dysku wybrać?

Dyski SSD są to dyski półprzewodnikowe (ang. Solid State Drive).

Obecne dyski SSD bazują na pamięciach NAND Flash. Występują obecnie w trzech różnych odmianach typu TLC, MLC, SLC.

Dyski SSD typu TLC.

Najtańsze w sprzedaży są dyski SSD o pamięciach typu TLC (ang. Triple Level Cell) . W takim dysku w jednej fizycznej komórce można zapisać 3 bity danych. Tego typu dyski są najwolniejsze a ich żywotność zdecydowanie najmniejsza.

Dyski SSD typu MLC.

Dyski MLC (ang. Multi Level Cell) umożliwiają zapis w jednej fizycznej komórce 2 bity danych. Żywotność tych dysków znacznie przewyższa żywotność dysków typu TLC.

Dyski SSD typu SLC

Dyski SLC (ang. Single Level Cell) umożliwią zapis w jednej komórce fizycznej 1 bit danych.
Te dyski są najdroższe i najszybsze.  W zasadzie nie dostępne w sprzedaży detalicznej a ich obecne przeznaczenie to urządzenia specjalistyczne gdzie wydajność jest na pierwszym miejscu.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przy wyborze dysku SSD?

Gwarancja producenta (TBW).

Najczęściej gwarancja jaką daje producent na dysk bezpośrednio jest związana z jego żywotnością.

Gwarancja to nie wszystko.

Parametr TBW (ang. Total Bytes Written) oznacza ilość danych którą możemy zapisać na nośniku do momentu utraty gwarancji.  Obecne dyski SSD z reguły mają ten parametr na bardzo wysokim poziomie i trudno go przekroczyć.

Bezawaryjność dysku (MTBF).

Ważny parametrem, podawanym przez producenta dysku jest też średni czas wyrażony w godzinach w którym urządzenie może działać bezawaryjnie zwany MTBF (ang. Mean Time Between Failures).

Uważam że nie można tylko opierać się na tym parametrze. Trudno go zweryfikować a dysk zawsze może uleć awarii z wielu innych powodów.

Wydajność dysku (IOPS)

Wydajność dysku jest liczona jako ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę IOPS (ang. Input/Output operations Per Second).

Zauważyłem że w niektórych modelach ten parametr przekłada się na wydajność całego komputera również procesora. Kiedy jest większy to dysk posiada bardziej wydajniejszy kontroler, co może się  przekładać na mniejsze obciążenie CPU w komputerze, podczas wykonywania operacji wejścia/wyjścia przez dysk.

Szybkość odczytu i zapisu danych

Warto sprawdzić również prędkość zapisu dysku, który zamierzamy kupić. Obecnie większość producentów oferuje dyski z prędnością zapisu powyżej 500GB/s. Dyski które nie oferują takiego zapisu, prawdopodobnie są to dyski SSD starszej generacji.

Podsumowanie

Obecnie w sprzedaży mamy do dyspozycji głównie dyski typu TLC i MLC. Przy wyborze dysku warto zwrócić uwagę na wszystkie podawane przez producentów parametry. Może się okazać że dysk nowej generacji z pamięciami TLC jest tak samo wydajny  jak dysk typu MLC  starszej generacji. Nie zależnie jaki dysk kupimy warto nie zapominać o wykonywaniu kopii zapasowych które mogą nas uchronić przed utratą cennych danych.