AMD Ryzen Mobile. Wydajne procesory dla laptopów.

Czy warto je wybrać?

AMD Ryzen Mobile. Wydajne procesory dla laptopów. Czy warto je wybrać?

Na rynku procesorów od wielu lat toczy się rywalizacja pomiędzy firmą Intel a AMD.

W segmencie rozwiązań mobilnych szczególne znaczenie ma nie tylko wydajność procesorów ale również pobór energii który przekłada się na zastosowanie w danym laptopie odpowiedniego chłodzenia oraz wielkości baterii. Z tego powodu producenci sprzętu częściej wybierali konstrukcje oparte na procesorach Intel’a. AMD w tym czasie nie mógł nadążyć za Intel’em aby jego procesory były również tak samo energooszczędne i wydajne.

Sytuacja się zmieniła w momencie kiedy producent AMD przedstawił procesory serii Ryzen. Jednostki te okazały się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko były bardziej wydajne ale również znacznie bardziej energooszczędne. Dodatkowym atutem procesorów z serii Razen jest ich stosunek ceny do wydajności. Procesor Intel o tej samej wydajności kosztują znacznie więcej niż jednostka Ryzen, co dla producentów urządzeń mobilnych przekłada się na niższą cenę wyprodukowania urządzenia mobilnego.

Wydajność procesora a karta graficzna.

Zarówno Intel jak i AMD oferują swoje procesory mobilne z wbudowaną kartą graficzną. Karty graficzne również generują duży pobór energii zwłaszcza kiedy oglądamy filmy lub gramy. Obecnie testy porównawcze dostępne w Internecie pomiędzy Intelem a AMD wskazują że rozwiązania mobile na bazie procesorów Ryzen z kartą graficzną Radeon Vega są znacznie wydajniejsze od Intela w podobnym przedziale cenowym.

Podsumowanie

AMD Ryzen dla urządzeń mobilnych to nowy produkt. Jeszcze mało znany na rynku ale może wprowadzić nową jakość w segmencie procesorów mobilnych. Każdy kto intensywnie korzysta z laptopa nawet jeśli tylko ogląda filmy w jakości HD  na pewno doceni nowej generacji laptopy na bazie AMD Ryzen, które mniej się grzeją, ciszej pracują a na zasilaniu bateryjnym dłużej pracują.