Sieć komputerowa LAN (ang. Local Area Network) jest to sieć łącząca komputery w określonej lokalizacji. Celem sieci LAN jest połączenie kliku lub więcej urządzeń takich jak komputery, drukarki oraz inne urządzenia mobilne w celu współdzielenia wspólnych zasobów lub ich udostępniania.
Za najprostszą sieć LAN możemy uznać sieć Wi-Fi w domu lub w małej firmie gdzie jedno lub klika urządzeń komputerowych korzysta z wspólnego zasobu jakim jest dostęp do Internetu.
Sieć strukturalna to nic innego jak zastosowanie uniwersalnego okablowania w celu budowy
Zaletą sieci strukturalnej jest jej elastyczność umożlwiająca w każdym momencie modyfikację przeznaczenia sieci w danym miejscu niezależnie czy to będzie zmiana lokalizacji telefonu czy dodanie drukarki sieciowej w danym miejscu.
Projektując sieć komputerową często zapominany o zapewnieniu odpowiedniej ilość gniazdek elektrycznych. Kończy się to później dokupowaniem przedłużaczy i dodatkową plątanią kabli w celu podłączenia wszystkich urządzeń w danym pomieszczeniu.
Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest przewidzieć sieć elektryczną osobną dla urządzeń komputerowych od sieci elektrycznej przeznaczonej dla innych urządzeń np. sprzętu AGD.
Odseparowania sieć elektryczna dla urządzeń komputerowych sprawia że nie musimy stosować urządzeń ochronnych przed przepięciami dla każdego stanowiska osobno a jedynie centralnie wyposażyć sieć elektryczną w takie rozwiązania. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zasilania awaryjnego.
Węzły sieci to miejsca gdzie wszystkie kable łączą się w jednym miejsca. Często są to punkty w którym instalujemy ważne urządzenia jak routery, switche, serwery lub centrale telefoniczne. Ważne aby miejsca przeznaczone na te węzy były dobrze przemyślane i rozplanowane. Dostęp do tych szaf lub pomieszczeń powinien być odpowiednio zabezpieczony i chroniony.
Wiele urządzeń wymaga utrzymania stałego zasilania, mogą to być urządzenia typu: alarmy, monitoring telewizyjny, routery do internetu. Warto na etapie projektowania przewidzieć miejsce na tego typu urządzenia oraz odpowiednio zaplanować ile urządzeń chcemy objąć awaryjnym zasilaniem. Zakup jednego odpowiednio dużego UPS jest często bardziej opłacalny i tańszy w utrzymaniu niż zakup wielu takich urządzeń rozmieszczonych np. w wielu pomieszczeniach.
Jeśli samo okablowanie nie wymaga odpowiedniego chłodzenia to już urządzenia aktywne czy serwery tego wymagają. Przy projektowaniu pomieszczeń na te urządzenia warto zwrócić uwagę czy pomieszczenie posiada odpowiednią wentylację lub klimatyzację.
Jeśli planujemy zakup UPS do dużej mocy również dobrze jest przewidzieć osobne pomieszczenie na niego ze względu na wydzielanie dużej ilości ciepła podczas jego pracy.